מוטוריקה עדינה

מהי מוטוריקה עדינה?/ שי לי שמש, מרפאה בעיסוק התפתחותית.
מוטוריקה עדינה זוהי מערכת, שמפעילה את קבוצת השרירים בכפות הידיים, שכוללת את תנועות האצבעות, תנועות שורש כף היד ותיאומן עם היד, האמה ועם הגוף כולו. הקואורדינציה הזו מאפשרת לאדם/ לילד לבצע תנועות עדינות ומדויקות בחיי היום יום, כגון: תפיסה של חפצים קטנים, כמו חרוזים או מטבעות, בנייה בלגו, הרכבת פאזל וכו'.
המוטוריקה העדינה מתפתחת באופן רציף החל מהלידה בתהליך ממושך והדרגתי, תוך התנסויות גופניות שונות. לדוגמא: אחיזה, הושטת יד, שחרור אחיזה, הכנסת מוצץ לפה, החזקת רעשן.
ככל שהילד גדל ומתנסה בשימוש של תנועות האצבעות והידיים, יכולותיו מתפתחות ומשתכללות. כך בגיל בי"ס נראה שליטה טובה יותר על כלי הכתיבה, דיוק בכתיבה בתוך גבול של שורה, איכות קווים טובים בעיצוב וכתיבה של אותיות ומספריים, תפעול מספריים, מחק וסרגל מותאם ומדויק יותר, לבוש עצמאי, כפתור כפתורים וכו'.
יש לזכור, שהתפתחות מוטוריקה עדינה תלויה ומצריכה תפקודי עיניים תקינים וקשר עין – יד תקין, וזאת על ידי חשיפה למטלות, המצריכות הפעלת ידיים ואצבעות בכל מיני תפקודים שונים, שיערבו דיוק מוטורי, הפרדת תנועה, תפעול אצבעות אחרות בכל פעם, תאום ידיים, כמובן, באופן חוויתי ומשחקי.
אז תתחילו לשחק, לשפר ולפתח את המוטוריקה העדינה של ילדכם (וגם את שלכם) דרך מגוון פעילויות: הכנת מחרוזת חרוזים, סחיטת תפוזים, משחקי פלסטלינה או בצק, תלייה של תמונות באטבים, תחרות הפיכת מטבעות, קישוט במדבקות, גירוד גירים, ספירה של חלקים עם פינצטה, השקייה של עציצים עם שפריצר, מעבר של מים מכלי לכלי עם ספוג, להזליף שוקולד מתוך מזרק, משחקי הברגה, לגו וכו'.

תהנו!